اجزای سازنده دزدگیر اماکن
اجزای سازنده دزدگیر اماکن

همانطور که می‌دانید امنیت به عنوان یکی از اصلی‌ترین نیازهای افراد در مکان‌های مختلف محسوب می‌شود. دزدگیر اماکن یکی از ابزارهایی است که برای افزایش امنیت مکان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و بسیار کارآمد است. این دزدگیر مانند دزدگیر ماشین نسبت به برخی محرک‌ها حساس است و زمانی که با محرک مشکوکی مواجه شود، با ایجاد صدا و علائم خاصی به شما هشدار می‌دهد. این محصول با کارایی و کاربرد بسیار خوبی که دارد، از زمان ورود به بازار تا اکنون مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته است. اما اجزای سازنده دزدگیر اماکن چیست؟ موضوعی که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم. همراه ما باشید:

دزدگیر اماکن چیست؟

یکی از سیستم‌های فوق پیشرفته و البته استاندارد برای امنیت مکان‌های مختلف دزدگیر اماکن است. نصب این محصول در مکان، موجب افزایش امنیت آن محیط در برابر دزدی و ورودهای غیر مجاز می‌شود. عملکرد این سیستم به صورتی است که اگر تشخیص دهد فردی به صورت غیر مجاز وارد مکان شده است، در کوتاه‌ترین زمان ممکن به کاربر اطلاع می‌دهد.

نحوه اطلاع و هشدار دادن این دزدگیر به صورت ارسال پیام به صاحب مکان و ایجاد صدای آژیر بلند است. دزدگیر اماکن از اجزای مختلفی تشکیل شده است که هر یک از این اجزا در درستی انجام کار نقش بسیار مهمی دارند.

بررسی اجزای سازنده دزدگیر اماکن

سیستم اعلام سرقت اماکن از اجزای مختلفی تشکیل شده است که در زیر به معرفی آنها می پردازیم:

چشمی دزدگیر

چشمی جزو مهم‌ترین و حیاتی‌ترین اجزای سازنده دزدگیر اماکن است که لحظه به لحظه محیط را مانند چشم اسکن کرده و تمامی محرک‌ها را از جمله محرک‌های کوچک و ساده را دریافت می‌کند. چشمی فوق العاده حساس است و هر گونه محرک غیر عادی که دریافت می‌کند را به صاحب مکان هشدار می‌دهد.

چشمی دزدگیر دارای دو نوع بی‌سیم و با سیم است که از نظر حساسیت و کیفیت یکی هستند، اما از نظر طریقه نصب کمی تفاوت دارند. چشمی بی‌سیم به راحتی و در کوتاه‌ترین زمان روی دزدگیر نصب می‌شود، اما دزدگیر با سیم نیاز به کابل‌کشی و اتصال سیم‌ها به پنل مرکزی دارد.

مگنت دزدگیر

مگنت دزدگیر یکی دیگر از اجزای تشکیل دهنده دزدگیر اماکن است که در انجام وظیفه دزدگیر و حس محرک نقش دارد. مگنت به معنای آهن ربا است و مگنت دزدگیر عملکردی دقیق مانند آهن ربا دارد، به صورتی که مثل آهن ربا دارای دو قطب منفی و مثبت است.

روش کار این محصول به صورتی است که دو قطب مخالف یعنی مثبت و منفی رو به روی یکدیگر قرار می‌گیرند. اگر این دو قطب از هم فاصله گیرند، محرک دزدگیر فعال می‌شود و برای صاحب مکان پیغام ارسال می‌گردد. جالب است بدانید بیشترین میزان استفاده و کاربرد این مگنت برای درب و پنجره‌های دارای حفاظ است و زمانی که درب و پنجره باز شود و مگنت‌ها از یکدیگر فاصله گیرند، محرک دزدگیر فعال می‌شود.

دقت داشته باشید مگنت دزدگیر مانند چشمی دارای دو نوع بی‌سیم و با سیم است که مدل بی‌سیم به صورت وایرلس و به راحتی نصب می‌شود. در مقابل مگنت با سیم نیاز به اتصال کابل‌ها دارد و ممکن است برای نصب نیاز به زمان بیشتری داشته باشد. لازم به ذکر است که مگنت بی‌سیم به واسطه نصب ساده‌تر و سریع‌تر از قیمت بالاتری نسبت به مدل با سیم دارد.

پنل دزدگیر

پنل دزدگیر یکی از بخش‌های فوق العاده مهم و حائز اهمیت است که لقب قلب دزدگیر را به خود اختصاص داده است. تمامی اجزای سازنده دزدگیر اماکن به این بخش متصل هستند؛ زیرا این قسمت توانایی فرمان دهی به بخش‌های مختلف را دارد. پنل دزدگیر بخش بسیار پیشرفته و پیچیده‌ای است که از چندین برد الکترونیکی تشکیل شده و هر یک از بردها دارای تعدادی زون هستند.

تلفن کننده

یکی دیگر از اجزای سازنده دزدگیر اماکن، تلفن کننده‌ها هستند که نقش گوشی تلفن را ایفا می‌کنند. زمانی که دزدگیر ورود غیر مجاز یا تهدید را حس کند با استفاده از تلفن‌کننده به صاحب مکان هشدار می‌دهد.

تلفن‌کننده دارای حافظه است که برای ذخیره شماره‌های تلفن مورد استفاده قرار می‌گیرد، به صورتی که بعد از نصب دزدگیر در مکان مشخص صاحب مکان شماره تلفن مورد نظر را در حافظه تلفن‌کننده ذخیره می‌کند تا در زمان تهدید تلفن‌کننده برای شخص پیام ارسال کند و یا با ایشان تماس گیرد.

تماس تلفن‌کننده با شخص صاحب مکان به صورتی است که پیغام ضبط شده از قبل توسط صاحب مکان را پخش می‌کند. جالب است بدانید تلفن‌کننده با توجه به مدل دزدگیر انتخابی قابلیت ذخیره‌سازی 4 تا 16 شماره تلفن را دارد.

توجه داشته باشید متن پیام‌های ارسالی به شماره تلفن و حتی پیغامی که در زمان تماس پخش می‌شود، توسط شخص صاحب مکان مشخص می‌شود. شما هر متن و پیغامی که دوست داشته باشید را می‌توانید ذخیره کنید. تلفن‌کننده دزدگیر اماکن دارای دو نوع متفاوت هستند که عبارتند از:

پنل تلفن کننده دزدگیر اماکن
پنل تلفن کننده دزدگیر اماکن

تلفن‌کننده سیم کارتی

این مدل تلفن‌کننده برای کار نیازمند سیم کارت است. شما با توجه به سلیقه خود می‌توانید سیم کارت همراه اول یا ایرانسل را انتخاب کنید. مزیت تلفن‌کننده سیم کارتی این است امکان ارسال پیامک را دارد.

تلفن‌کننده خط ثابت

این مدل برای کار باید به خط تلفن ثابت مکان مورد نظر متصل شود و اغلب در مکانهایی استفاده می شود که آنتن‌دهی سیمکارت ضعیف باشد.

بلندگو دزدگیر

بلندگو دزدگیر یکی دیگر از اجزای مهم سیستم اعلام سرقت است که زمان احساس محرک و تهدید با تولید صدای آژیر بلند به صاحب مکان اطلاع رسانی می‌کند. بلندگو دزدگیر اماکن در وات‌های مختلفی موجود است و به تناسب هرچه وات بلندگو بالا‌تر باشد، اندازه بلندگو نیز بزرگ‌تر خواهد بود.

از رایج‌ترین وات‌های بلندگو می‌توان به 25 وات اشاره کرد. البته هر فرد با توجه به مکان مورد نظر باید بلندگو با وات مناسب را انتخاب کند. به عنوان مثال بلندگو با وات پایین برای مکان‌های بزرگ مناسب نیست؛ زیرا پخش صدای خوبی در محیط نخواهد داشت و در مقابل برای فضاهای کوچک نیاز به وات‌های بالا نیست.

پدال دزدگیر

این پدال برای مکان‌هایی مانند بانک‌ها و طلافروشی‌ها مناسب است. فرد در زمان احساس خطر با فشار دادن پدال هشدار، خطر را به پنل اصلی دزدگیر اعلام می‌کند تا سایر محرک‌ها نیز مطلع شوند و در نهایت درخواست کمک شخص را برای دیگران ارسال کنند.

ریموت دزدگیر

ریموت دزدگیر مانند ریموت ماشین وظیفه فعال یا غیر فعال نمودن دزدگیر اماکن را به عهده دارد. این قطعه با توجه به مدل و کیفیت از 50 متر تا 150 متر را پوشش می‌دهد. ریموت همواره نزد شخص صاحب مکان قرار دارد تا او در زمان مناسب ریموت را فعال یا غیر فعال نماید.

رپیتر دزدگیر

رپیتر یکی دیگر از اجزای اصلی دزدگیر اماکن است که برای افزایش برد ریموت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد تا ریموت در فاصله بیشتر نیز به خوبی عمل کند. لازم به ذکر است رپیتر دزدگیر علاوه بر افزایش برد ریموت، سبب افزایش برد چشمی‌های بی‌سیم دزدگیر نیز می‌شود.

باتری

باتری یکی از مهمترین اجزای سازنده دزدگیر اماکن است و عملکرد آن به صورتی است که اگر برق مکان به هر علتی قطع شد، دزدگیر از کار نمی‌افتد و همچنان فعال خواهد ماند و به اسکن مکان می‌پردازد. این یک مزیت بسیار مهم برای افزایش امنیت محسوب می‌شود.

حسگر شیشه

یکی دیگر از اجزای تشکیل دهنده دزدگیر اماکن حسگر شیشه است که نزدیک شیشه‌ها نصب می‌شود. این حسگر زمانی که صدای شکستن شیشه را حس کند، سبب فعال شدن دزدگیر می‌شود و برای صاحب مکان پیغام ارسال می‌کند.

سخن پایانی

این روزها وجود سیستم‌های امنیتی مانند دزدگیر اماکن و دوربین مداربسته در هر مکانی لازم و ضروری است. شما با نصب دزدگیر اماکن از وقوع جرم و سرقت در محل مورد نظر پیشگیری خواهید کرد. عملکرد این دستگاه توسط اجزای مختلف سازنده آن صورت می‌گیرد. کالابست عرضه‌کننده انواع مختلف دزدگیر اماکن در برندهای بسیار معتبر و کیفیت بسیار ایده آل است. جهت خرید این محصول تنها کافی است سری به این فروشگاه اینترنتی بزنید و انواع برندها و مدل‌های دزدگیر اماکن و سایر محصولات آن را مشاهده نمایید.

اشتراک گذاری