لنز دوربین مدار بسته
لنز دوربین مدار بسته

امروزه استفاده از دوربین مداربسته به طور بسیار گسترده‌ای افزایش یافته است. از دوربین مدار بسته جهت افزایش امنیت محیط‌های مختلف استفاده می‌شود. هنگام خرید این سیستم نظارتی بایستی توجه به لنز دوربین مدار بسته را در اولویت قرار دهید و این موضوع را فراموش نکنید. یک لنز مناسب سبب می‌شود تا کیفیت تصاویر بالا‌تر و نیز وضوح آنها بیشتر باشد. تنوع بالای دوربین‌های مداربسته سبب شده است که لنز‌های آن‌ها نیز با یکدیگر متفاوت باشند. به طور معمول لنز دوربین مداربسته در دوربین‌های گوناگون از جهات مختلف با یکدیگر متفاوت هستند. در این مقاله قصد داریم تا در مورد لنز دوربین مداربسته صحبت کنیم، در ادامه با ما همراه باشید.

لنز دوربین مداربسته چیست؟

لنز دوربین مداربسته یکی از قطعات و اجزای اصلی در داخل دوربین مداربسته محسوب می‌شود.  این لنز یک قطعه عدسی شکل است و از مجموعه چندین عدسی که به صورت پشت سر یکدیگر قرار گرفته‌اند، تشکیل شده است. نور از این عدسی‌ها به صورت مرحله‌ای عبور کرده و به لنز دوربین برخورد می‌کند و موجب ایجاد تصویر می‌شود. در نظر داشته باشید که کیفیت تصویری که ایجاد می‌شود به یک سری عوامل مختلف بستگی دارد. به عنوان مثال کیفیت عدسی‌ها روی کیفیت نهایی تصاویر تاثیر گذار هستند.

کاملا مشخص است که هر چه عدسی‌های دوربین مداربسته دارای کیفیت بهتری باشند، کیفیت تصاویر بیشتر خواهد بود. یکی دیگر از این عوامل تاثیر گذار مربوط به فاصله کانونی لنز است. فاصله‌ای که بین مرکز اپتیکی لنز و سنسور دوربین وجود دارد را فاصله کانونی می‌گویند. هرچه میزان این فاصله کمتر باشد، زاویه دید بیشتر می‌شود و تصاویر با کیفیت‌تر خواهند بود. اما هرچه میزان این فاصله بیشتر باشد، زاویه دید کمتر می‌شود که در این صورت کیفیت تصاویر پایین‌تر خواهد بود. برخی از لنز‌های دوربین مجهز به قابلیت تنظیم این فاصله هستند. یعنی می‌توان با تنظیم میزان فاصله کنونی به بهبود کیفیت تصاویر کمک کرد. اما متاسفانه این قابلیت در برخی از لنز‌های دوربین مداربسته وجود ندارد و لنز دوربین مداربسته ثابت می‌باشد و نمی‌توان آن را تغییر داد.

وظیفه لنز دوربین مدار بسته

پیش‌تر درمورد اینکه لنز دوربین مداربسته چیست صحبت کردیم. حال در اینجا می‌خواهیم به بررسی این موضوع که لنز دوربین مداربسته چه کاری را انجام می‌دهد بپردازیم. قبل از هرچیزی لازم است بدانید که لنز دوربین مداربسته وظایف بسیار مهم و مختلفی را بر عهده دارد. از اصلی‌ترین وظایف لنز دوربین می‌توان به تشکیل تصاویر در دوربین مداربسته اشاره نمود.

همانطور که در بخش قبلی نیز به آن اشاره نمودیم لنز‌ها دارای چندین عدسی مختلف هستند. هر یک از این نوع عدسی‌ها کمک می‌کنند تا بازسازی تصاویر و رساندن پرتوهای نور به بهترین شکل ممکن صورت گیرد. لنز دوربین مداربسته به طور معمول تلاش می‌کند تا ناهنجاری‌های تصویری را به حداقل ممکن برساند و می‌توان گفت که این مورد جزو اصلی‌ترین اهداف لنز دوربین مداربسته محسوب می‌شود. جدا از این مورد از لنز‌های دوربین جهت کاهش اعوجاج تصاویر نیز استفاده می‌شود.

عدسی دوربین مدار بسته
عدسی دوربین مدار بسته

بخش های مختلف تشکیل دهنده‌ لنز دوربین مدار بسته

لنز دوربین مداربسته نیز مانند بسیاری دیگر از قطعات و تجهیزات از اجزای مختلفی تشکیل شده است. نام اجزای تشکیل دهنده لنز دوربین مداربسته را در ادامه می‌توانید مشاهده کنید.

۱. اجزای نوری لنز

اجزای نوری لنز به اجزایی گفته می‌شود که تمامی آن‌ها در داخل یک سیلندر جای گرفته اند. هر یک از این اجزا وظایف مختلفی را در مسیر عبور نور به عهده دارند. از جمله وظایف اجزای نوری می‌توان به کوچک و بزرگ نمودن تصاویر، تصحیح نوری و اصلاح پراکندگی نوری اشاره نمود.

۲. دیافراگم

از صفحات فلزی کدر و به خصوصی جهت کنترل عبور نور از لنز استفاده می‌نمایند. نحوه قرار گیری این صفحات به شکلی است که با تغییر دادن حلقه دیافراگم، روزنه مرکزی که بینشان قرار دارد را کوچک و بزرگ می‌کنند. نحوه عملکرد این قسمت به صورتی است که در روشنایی بیش از حد، صفحات فلزی در هم فرو می‌روند و از شدت نور بسیار زیاد پیشگیری می‌کنند. در برخی از مواقع که نور کافی نیز وجود ندارد، عملکرد این قسمت برعکس می‌شود. در مواقعی که نور کافی وجود نداشته باشد این صفحات جهت بهبود کیفیت تصاویر باز‌تر می‌شوند.

۳. سیستم اتصال لنز

لازم است تا جهت اتصال لنز به دوربین، از نگهدارنده‌ی لنز استفاده نماییم. نگهدارنده‌های لنز دارای تنوع بالایی هستند، از مهم‌ترین انواع این نگهدارنده‌ها می‌توان به M#، CS، C اشاره نمود. به طور معمول نگهدارنده‌های CS و C از لحاظ مختلف چون قطر و عملکرد بایکدیگر مشابه هستند و تنها تفاوتی که میان آن‌ها وجود دارد مربوط به CDD دوربین و فاصله میان سطح خارجی آن‌ها است.

بررسی انواع لنز‌ دوربین مداربسته

لنز دوربین مداربسته دارای انواع مختلفی است و هر یک از آن‌ها در دوربین‌های مختلف به کار برده می‌شوند. از انواع مختلف لنز‌های دوربین مداربسته می‌توان به لنز‌های نرمال، لنز‌های واید و لنز‌های زوم اشاره کرد.

  1. لنز نرمال

به لنز‌هایی که فاصله کنونی آن‌ها با اندازه سنسور دوربین برابر باشد و دارای قابلیت بزرگنمایی تصاویر نباشند، لنز‌های نرمال می‌گویند. به طور معمول تصاویری را که لنز نرمال ایجاد می‌کند همان چیزی است که ما مشاهده می‌کنیم و تفاوت زیادی در این رابطه وجود ندارد. همین موضوع نیز سبب شده است که تصاویر دارای حالتی نرمال و طبیعی باشند.

  1. لنز واید

به لنز‌هایی که فاصله کنونی آن‌ها کمتر از سنسور دوربین باشد، لنز‌های واید می‌گویند. از پر کاربرد‌ترین انواع لنز‌های دوربین مداربسته می‌توان به لنز واید اشاره نمود؛ زیرا این نوع لنز‌ها زاویه دید خیلی خوبی را در اختیار افراد قرار می‌دهند. این نوع لنز‌ها با توجه به ویژگی‌های خوبی که دارند قادر می‌باشند تا محدوده بیشتری را تحت پوشش قرار دهند. به طور معمول زاویه دید این نوع لنز دوربین مداربسته در مقایسه با زاویه دید چشم انسان بسیار گسترده‌تر است. کاربرد این نوع لنز‌ها بیشتر در مکان‌هایی به چشم می‌آید که امکان نصب دوربین مداربسته تا ارتفاعاتی همچون ۳ متر وجود ندارد.

  1. لنز زوم

از دیگر انواع لنز‌های دوربین مداربسته می‌توان به لنز زوم اشاره کرد. از این نوع لنز به طور معمول زمانی استفاده می‌شود که نیاز به بزرگنمایی تصاویر ذخیره‌سازی شده در دوربین وجود دارد. این نوع لنز نیز از کاربرد بالایی برخوردار است و می‌توان گفت که یکی از مهم‌ترین انواع لنز‌های دوربین مداربسته به شمار می‌آید.

انواع لنز دوربین مدار بسته
انواع لنز دوربین مدار بسته

سخن پایانی

همانطور که می‌دانید امروزه از دوربین‌های مداربسته به طور فوق العاده چشمگیری استفاده می‌شود. لنز یکی از قطعات بسیار مهمی به شمار می‌آید که درون دوربین‌های مداربسته وجود دارد. در این مقاله در مورد اینکه لنز دوربین مداربسته چیست و چه کاربردی دارد صحبت کردیم. همچنین اجزای تشکیل دهنده لنز دوربین مداربسته و انواع لنز‌های مداربسته را نیز مورد بررسی قرار دادیم. امیدواریم مطالبی را که در این مقاله مورد بررسی قرار دادیم در بالا بردن اطلاعات کلی شما مفید واقع شده باشد.

اشتراک گذاری