جلوگیری از هک دوربین مدار بسته
راه‌های جلوگیری از هک دوربین مداربسته

امنیت سایبری دوربین‌های مداربسته جزو یکی از مسائلی به حساب می‌آید که امروزه ذهن بسیاری از مخاطبان این محصول را به خود مشغول کرده است. اغلب کاربران دوربین مداربسته در صدد افزایش آگاهی خود در رابطه با این موضوع هستند و تمایل دارند که مورد حملات سایبری یا همان هک دوربین مداربسته قرار نگیرند. می‌توان گفت که جای نگرانی در رابطه با این موضوع وجود ندارد؛ زیرا در حال حاضر راهکارهای متعددی وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید از هک شدن دوربین مداربسته خود جلوگیری کنید. در این مقاله قصد داریم شما را با چندین روش جلوگیری از هک دوربین مداربسته آشنا سازیم. در ادامه بخش با ما همراه باشید.

خرید دوربین مداربسته از برندهای معتبر

دوربین‌های مداربسته‌ای که در برندهای معتبر تولید می‌شوند، نسبت به دیگر نوع دوربین‌های تقلبی موجود در بازار سطح امنیت بیشتری دارند و احتمال نفوذ هکرها به این نوع دوربین‌ها همواره کمتر است. در نظر داشته باشید که دوربین‌ برندهای ناشناخته و تقلبی به راحتی مورد هک و دسترسی قرار می‌گیرند. از این رو، اگر مسئله امنیت دوربین مداربسته برای شما حائز اهمیت است به شما پیشنهاد می‌کنیم که محصول خود را از برندهای معتبر خریداری کنید.

استفاده از فایروال

فایروال‌ها جزو یکی از بهترین ابزارهای امنیتی جهت جلوگیری از حملات سایبری و هک به حساب می‌آیند. با استفاده از فایروال سخت افزاری می‌‌توانید تا حد زیادی، خطر حمله هکر‌ها را کاهش دهید. فایروال‌های نرم افزاری نیز در کنار فایروال‌های سخت افزاری می‌توانند به کاهش خطر حمله هک دوربین مداربسته شما کمک کنند.

بهره گیری از یک شبکه اینترنت بسیار مجزا

کنترل از راه دور جزو یکی از برترین امکانات دوربین‌های مداربسته به حساب می‌آید. از این رو با توجه به حائز اهمیت بودن حفاظت حریم خصوصی، پیشنهاد می‌کنیم که در صورت واجد شرایط بودن از یک شبکه وای فای و یا اینترنت کاملا مجزا و مخصوص به دوربین مداربسته خود استفاده کنید تا مورد حمله سایبری هکرها قرار نگیرید و سیستم امنیتی دوربین مداربسته شما فریز باشد؛ در همین راستا تلاش کنید که برای کنترل و نظارت از دور دوربین مداربسته خود از شبکه اینترنتی عمومی منزل و یا محل کارتان استفاده نکنید.

مشخص کردن رمز عبور و نام کاربری به خصوص برای هر کاربر، برنامه و دستگاه

جهت افزایش امنیت سیستم مداربسته خود، بایستی برای هر کاربر، دستگاه و یا برنامه یک نام کاربری و پسورد مخصوص برای ورود به سیستم با میزان سطح دسترسی تعیین کنید. توجه داشته باشید که مشخص کردن سطح دسترسی کاربران به دوربین مداربسته جزو یکی از مسائل بسیار حائز اهمیت به حساب می‌آید. علاوه بر این مورد، مشخص کردن تعداد کاربرانی که در زمان حضور و یا عدم حضور شما می‌توانند به تصاویر و اطلاعات شما دسترسی پیدا کنند، نیز اهمیت بالایی دارد.

بروزرسانی نرم افزارها

بروزرسانی نرم افزارهای ضبط کننده و دوربین  جزو یکی از بهترین راهکارهایی به حساب می‌آید که می‌تواند جلوی حمله هکر‌ها را بگیرد. به طور کلی توسعه دهندگان در تلاش هستند تا امنیت محصولات خود را ارتقاء دهند و آن‌ها را به بازار عرضه کنند. از این رو بهتر است شما نیز سیستم‌های خود را با استفاده از این نسخه‌های بروز، ارتقاء دهید.

تغییر نام کاربری و پسورد پیش فرض دستگاه و ایجاد یک پسورد و نام کاربری جدید

هیچ گاه دستگاه‌های NVR و DVR  خود را با نام کاربری و پسورد پیش فرض خود رها نکنید. تغییر ندادن اطلاعات پیش فرض جزو یکی از بزرگترین اشتباهاتی به حساب می‌آید که موجب هک شدن دستگاه شما توسط هکرها می‌شود. هکرها قادر هستند تا با استفاده از ۱۰۰۰ IP مختلف، پسورد و نام کاربری را تست کنند و یک راه نفوذ به دستگاه شما پیدا کنند.

همچنین لازم است که به صورت مرحله‌ای، پسورد خود را تغییر دهید و از یک پسورد بسیار قوی استفاده کنید. این امر باعث می‌شود، تا هکرها نتوانند به راحتی پسورد شما را حدس بزنند و به طور کلی، خطر حمله هکرها را کاهش می‌دهد. شما می‌توانید با استفاده از راهکارهای زیر یک پسورد قوی ایجاد کنید:

  • بهتر است که برای رمز عبورهای خود هم از حروف بزرگ و هم از حروف کوچک استفاده کنید.
  • می‌توانید برای ایجاد یک پسورد قوی، از علائم انگلیسی همچون؛ فاصله، نقطه، اعشار، ضرب، جمع و دیگر علائم استفاده کنید.
  • سعی کنید برای رمز عبورهای خود از حروف اضافه انگلیسی نیز استفاده کنید.
  • برای پسوردهای خود از اعداد نیز استفاده کنید.
  • سعی کنید، رمز عبورهای شما بیشتر از هشت حرف و یا کاراکتر باشد.
هک شدن دوربین مداربسته
هک شدن دوربین مداربسته

محل نصب دوربین و سیستم ضبط کننده

در نظر داشته باشید که محل نصب دوربین نیز در کاهش و یا افزایش حمله هکرها تاثیر گذار است. برای اینکه بتوانید حمله سایبری هکرها و افراد سودجو را به حداقل برسانید، بایستی یک محل مناسب برای نصب دوربین در نظر بگیرید. محل نصب دوربین بایستی به گونه‌ای باشد که هر فردی نتواند به آن دسترسی‌ داشته باشد.

تغییر پورت پیش فرض و عدم هک دوربین مداربسته

پورت‌های دوربین مداربسته نیز همانند نام کاربری و رمز عبور دارای یک پیش فرض هستند که شما بایستی آن‌ را تغییر دهید. دستگاه‌های DVR , NVR با بهره گیری از پورت‌ها به کاربران این اجازه را می‌دهند تا بتواند از راه دور، تصاویر دوربین مداربسته و اطلاعات مربوط به آن را مشاهده کنند. در نظر داشته باشید که تمامی برندهای تولید کننده دوربین مداربسته، برای محصولات خود یک پورت پیش فرض تعیین می‌کنند.

هکرها نیز تمامی پیش فرض‌ها را امتحان کرده و از این طریق به تصاویر و اطلاعات دوربین مداربسته دسترسی پیدا می‌کنند. اما جای هیچ گونه نگرانی نیست؛ زیرا شما می‌توانید با تغییر پورت پیش فرض از این مشکل به دور باشید و احتمال نفوذ به سیستم خود را کاهش دهید. بهتر است که از یک پورت دیگر برای دوربین‌های مداربسته استفاده کنید تا هکرها نتوانند به راحتی به سیستم شما دسترسی پیدا کنند و از هک دوربین مداربسته خود جبوگیری نمایید.

سخن پایانی

امروزه استفاده از دوربین‌های مداربسته در منازل، اماکن اداری و تجاری به طور معمول افزایش یافته است و اکثر افراد به دنبال تامین امنیت این دسته از محصولات هستند. در نظر داشته باشید که دوربین‌های مداربسته می‌توانند به راحتی تحت نفوذ حملات سایبری قرار گیرند. اما با انجام چندین راهکار ساده می‌‌توانید احتمال هک سیستم خود را کاهش دهید. در این مقاله در رابطه با این موضوع صحبت کردیم و چند راهکار ساده برای جلوگیری از هک دوربین مداربسته را نیز پیشنهاد کردیم، امیدواریم مطالب ذکر شده در افزایش اطلاعات شما تاثیرگذار باشند.

 

اشتراک گذاری