راهنمای خرید انواع ردیاب خودرو
راهنمای خرید انواع ردیاب خودرو

امروزه سرقت به یکی از معضل‌های بزرگی تبدیل شده است و جان و مال انسان‌ها را تهدید می‌کند. به همین دلیل شرکت‌های پیشرو برای جلوگیری از این معضل پی یافتن روش‌هایی برای افزایش امنیت افراد و اموالشان هستند. همچنین این تلاش‌ها جهت پیشرفت تکنولوژی، موجب روی کار آمدن انواع ردیاب‌ها در جهان شد. ردیاب‌ها این قابلیت را دارند که موقعیت فرد یا شی مورد نظر را پیدا کنند و آن را به اطلاع افراد مطمئن برسانند. با توجه به این تکنولوژی تا حد زیادی امنیت انسان و اموال او تامین خواهد شد. اگر شما به دنبال افزایش امنیت وسایل نقلیه خود هستید تا انتهای مقاله راهنمای خرید انواع ردیاب خودرو همراه ما باشید.

دستگاه ردیاب GPS چیست؟

دستگاه ردیاب یا GPS یک دستگاه الکترونیکی است که برای تعیین موقعیت جغرافیایی فرد یا شی در سراسر جهان استفاده می‌شود. دستگاه ردیاب GPS با دریافت سیگنال‌های رادیویی از ماهواره‌های GPS، موقعیت جغرافیایی فعلی خود را با استفاده از تکنولوژی موقعیت‌یابی ماهواره‌ای محاسبه می‌کند. به طور معمول این دستگاه شامل یک گیرنده GPS داخلی، یک آنتن و نمایشگر است. سیگنال‌های ارسال شده از ماهواره‌ها از طریق گیرنده‌های مخصوصی دریافت می‌شود که برای تعیین موقعیت آن‌ها به کار می‌رود.

شما با استفاده از دستگاه ردیاب GPS، می‌توانید موقعیت خود را در نقشه‌ها یا برنامه‌های موقعیت‌یابی مشاهده کرده و مسیرهای مورد نظر را برنامه‌ریزی کنید. این دستگاه می‌تواند در بسیاری از فعالیت‌ها از جمله مسافرت، کوهنوردی، کمپینگ، ورزش‌های خارج از ساختمانی مانند دوچرخه سواری و دویدن، و حتی در ردیابی و امنیت خودروها و اشیاء گمشده استفاده شود.

انواع ردیاب خودرو ها

ردیاب‌های خودرو با هدف افزایش امنیت در ماشین به استفاده می‌شوند و به طور معمول ابعاد کوچکی دارد؛ زیرا بتوان آن را به راحتی داخل خودرو جایگذاری کرد به طوری که از دسترس و دید سارقان دور باشد.

GPS ماشین از راه ارتباط با ماهواره‌ها می‌تواند موقعیت دقیق خودرو را شناسایی کند؛ بنابراین توسط سیم کارت داخلی خود با شبکه مخابراتی کشور ارتباط برقرار می‌کند تا داده‌های به دست آمده را برای کاربر ارسال کند. این دستگاه در همه لحظات شبانه روز فعال بوده و هر گونه تلاش برای سرقت ماشین را فورا به مالک خودرو اطلاع می‌دهد.

ردیاب خودرو در مدل‌های متعددی تولید می‌شود که اغلب این مدل‌ها از لحاظ نحوه‌ی اتصال و نوع ساختار با یک دیگر تفاوت دارند. به همین دلیل از جمله انواع ردیاب خودرو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ردیاب خودرو سیمی

ردیاب خودرو سیمی، یکی از پرفروش‌ترین GPSهای موجود در بازار است که به دلیل قدرت و دقت بالا محبوبیت زیادی دارد. این ردیاب توسط سیم به سیستم برق خودرو متصل شده و فعالیت خود را آغاز می‌کند. به همین دلیل برخلاف سایر مدل‌های جی پی اس به شارژ شدن و جدا شدن باتری نیازی ندارد. البته در بعضی مدل‌های آن یک باتری داخلی جهت احیای فعالیت GPS حین جدا شدن از سیستم الکتریکی خودرو تعبیه شده است. این باتری در زمان اتصال به برق خودرو و فعالیت ردیاب و اتصال خود را شارژ می‌کند.

در ساختار جی پی اس سیمی به دلیل نبود پورت OBD برای کامیون‌های دیزلی و خودروهای قدیمی به گزینه‌ای قابل اطمینان تبدیل شده است. افزون بر این‌عدم وجود پورت OBD در این ردیاب سبب کاهش ابعاد آن شده و برای نصب آن دست کاربر بازتر خواهد بود. نصب و اجرای جی پی اس سیمی ماشین به دلیل نیاز به اتصال با سیستم برق خودرو، باید توسط متخصصین انجام شود.

ردیاب ماشین فندکی

جی پی اس ماشین فندکی، ظاهری مشابه با شارژر فندکی خودرو دارد و همچنین این دستگاه در کنار ردیابی بسیار دقیق خودرو می‌تواند تلفن همراه شما را نیز شارژ کند. عملکرد GPS فندکی بسیار آسان و ساده است و پس از آنکه سیم کارت را داخل ردیاب قرار دادید آن را به پورت فندکی ماشین متصل کنید، در نهایت ردیاب فعالیت خود را آغاز می‌کند.

از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های GPS فندکی خودرو می‌توان به طراحی جالب و نصب سریع آن اشاره کرد. علاوه بر این دستگاه به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده است که به محض جدا شدن از فندکی ماشین، آلارم هشداری برای صاحب خودرو ارسال می‌کند.

جی پی اس خودرو آهنربایی

یکی دیگر از انواع GPS خودرو، موجود در بازار ردیاب‌هاب مغناطیسی یا آهنربایی هستند. نصب این دستگاه بسیار آسان بوده و فقط کافی است آن را به بدنه فلزی ماشین متصل کنید. ردیاب مغناطیس به یک باتری داخلی مجهز است که برق مورد نیاز سیستم را فراهم می‌کند. به این ترتیب باید به صورت مرتب درصد شارژ آن را چک کنید تا در زمان‌های اضطراری با خاموشی دستگاه روبرو نشوید.

ردیاب ماشین دیاگی

اگر بودجه مورد نظر شما برای خرید جی پی اس خودرو، محدود است، ما به شما ردیاب دیاگی را پیشنهاد می‌دهیم. این دستگاه به علت سادگی ساختار، نسبتا قیمت پایینی دارد و با این وجود کارایی مورد نیاز را برای موقعیت‌یابی خودرو را فراهم می‌کند.

GPS  دیاگی روی سوکت دیاگ برق خودرو نصب شده و بلافاصله فعالیت خود را آغاز می‌کند. این جی پی اس با وجود سادگی در نصب و ساختار، دقت بالایی در یافتن موقعیت دارد. به همین دلیل می‌توان به آن اعتماد کرد و از قابلیت‌های آن بهره برد.

کاربردهای انواع ردیاب خودرو

کاربردهای انواع جی پی اس‌های خودرو برخلاف تفاوت‌های ساختاری، نسبتا مشابه یکدیگر عمل می‌کنند. به همین دلیل از جمله مهم‌ترین کاربردهای این دستگاه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

موقعیت‌یابی لحظه‌ای و دقیق

نخستین و اصلی‌ترین کاربرد یک GPS خودرو، یافتن موقعیت خودرو به طور لحظه‌ای و با حداقل خطا است. این دستگاه‌ها با ارسال و دریافت سیگنال‌های رادیویی به سمت ماهواره‌ها، موقعیت دقیق خودرو را تشخیص می‌دهند. پس از آن توسط سیم کارت داخلی، داده‌های موقعیتی را به طور آنلاین، روی نقشه برای صاحب خودرو به نمایش می‌گذارد.

خاموش کردن خودرو از راه دور

یکی دیگر از کاربردهای قابل توجه در انواع جی پی اس‌های ماشین، امکان خاموش کردن خودرو از راه دور است. برنامه GPS خودرو به صاحبان این امکان را می‌دهد تا از هر نقطه‌ای در دنیا برای خاموش کردن خودروی شما اقدام کنند. البته این قابلیت در گرو نصب قطعه‌ای به اسم رله قطع کن روی خودرو است. این قطعه بعد از فرمان صاحب خودرو برای خاموش شدن ماشین، رله برق یا پمپ بنزین را قطع می‌کند.

دسترسی به گزارش مسیرهای طی شده در طول زمان

ارائه گزارش از مسیرهای طی شده در طول زمان از سایر کاربردهای جی پی اس‌ها است. این قابلیت در بیشتر انواع مختلف ردیاب ماشین وجود دارد. از این طریق شما می‌توانید به داده‌های مهمی در مورد مسیرهای حرکت خود دست پیدا کنید. افزون بر این در ناوگان‌های حمل و نقل با این ویژگی می‌توان بر عملکرد پرسنل نظارت جامع‌تری داشت.

هشدار عبور از سرعت مجاز

یکی دیگر از کاربردهای انواع مختلف جی پی اس‌های ماشین، قابلیت تعیین محدوده سرعتی مجاز برای راندن خودرو است. اگر شما این ویژگی را در اپلیکیشن GPS فعال کنید، هرگاه راننده از سرعت مورد نظر شما بالاتر رفت، هشداری برای شما ارسال خواهد شد. در نهایت می‌توانید از راه دور بر سرعت ماشین و رفتار رانندگان نظارت کامل داشته باشید.

تعریف محدوده جغرافیایی مجاز

این قابلیت به صاحبان خودرو کمک می‌کند تا محدوده جغرافیایی مشخصی را برای حرکت با ماشین مشخص کنند. به گونه‌ای که اگر راننده قصد عبور از این محدوده تعیین شده را داشته باشد، جی پی اس فورا صاحب خودرو را از این موضوع مطلع می‌کند.

امکان درخواست کمک اضطراری

رانندگی با ماشین همیشه خطراتی مانند گیر کردن در جاده‌های ناآشنا، تصادف و سرقت را به همراه دارد. در چنین مواقعی سرعت اطلاع‌رسانی و تقاضای کمک، در حفظ جان راننده و سرنشینان خودرو تاثیر زیادی دارد. پس با این حال تولیدکنندگان انواع جی پی اس خودرو ویژگی به نام دکمه درخواست اضطراری در ردیاب تعبیه کرده‌اند. این دکمه با شناسایی وضعیت اضطراری از جمله تصادف‌های سنگین یا واژگونی ماشین، آلارم هشداری برای شماره‌های از پیش معرفی شده به اپلیکیشن، ارسال می‌کند.

اطلاع از اتفاقات اطراف خودرو

از دیگر کاربردهای نصب انواع مختلف جی پی اس ماشین، آگاهی از رویدادهای اطراف خودرو است. از جمله این رویدادها می‌توان به تلاش برای سرقت ماشین اشاره کرد. این تلاش‌ها شامل روشن کردن بدون سوئیچ و حمل خودرو با جرثقیل، ورود ضربه به ماشین برای باز کردن درب‌ها و … هستند.

اطلاع زمان سررسید سرویس‌های دوره‌ای ماشین

بعضی از انواع جی پی اس‌های ماشین به قابلیت هشدار سررسید سرویس‌های دوره‌ای مجهز هستند. این هشدار هنگامی عمل می‌کند که کاربر، زمان انجام سرویس‌های دوره‌ای را در اپلیکیشن مشخص کند. بعد از آن، هشداری مبنی بر زمان انجام این سرویس‌ها در زمان تعیین شده به به کاربر داده می‌شود.

نصب انواع ردیاب خودرو چه مزایایی به همراه دارد؟

ردیاب خودرو نیز مانند سایر محصولات مزایایی دارد که از جمله این مزیت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سبب افزایش امنیت می‌شود.
  • احتمال پیدا شدن ماشین بعد از سرقت در مقایسه با خودروهای بدون ردیاب، بسیار بالاتر است.
  • باعث بهبود عملکرد رانندگان و رفتار آن‌ها در راندن می‌شود.
  • نظارت بر ماشین از هر نقطه‌ای در جهان امکان‌پذیر خواهد بود.
  • راندمان و بهره‌وری کاری در ناوگان‌های حمل و نقل رشد قابل توجهی خواهد داشت.

قیمت ردیاب خودرو

قیمت ردیاب خودرو به عوامل زیر بستگی دارد:

  • قیمت ردیاب بیشتر به ویژگی‌ها و عملکرد آن وابسته است و ردیاب‌هایی که امکانات پیشرفته‌تری مانند ردیابی دقیق‌تر، قابلیت اتصال به شبکه‌های بی‌سیم، ثبت اطلاعات متنوع نظیر سرعت و مسیرهای طی شده، قابلیت هماهنگی با سیستم‌های خودرو و رابط کاربری پیشرفته را دارند، معمولاً از قیمت بالاتری برخوردارند.
  • برندهای معروف و دستگاه‌های با کیفیت نیز قیمت بالاتری دارند و همچنین این برندها ردیاب‌ها را با استانداردهای سختی تولید می‌کنند و دارای گواهینامه‌های مربوطه نیز هستند.
  • نوع نصب ردیاب نیز می‌تواند قیمت آن را تحت تأثیر قرار دهد؛ به همین دلیل ردیاب‌هایی که به صورت داخلی در خودرو نصب می‌شوند، به طور معمول هزینه نصب بیشتری دارند و ممکن است به کمک فنی نیاز داشته باشند. ردیاب‌هایی که به قابلیت‌هایی مانند هماهنگی با سیستم‌های خودرو مانند قفل مرکزی یا سیستم امنیتی مجهز هستند نیز قیمت بیشتری دارند.
  • برخی از ردیاب‌ها با توجه به خدماتی نظیر اشتراک سرویس ردیابی و دسترسی به نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های مرتبط گران‌تر هستند. رقابت در بازار ردیاب خودرو نیز می‌تواند قیمت این محصول را تحت تاثیر قرار دهد. وجود بیشترین تقاضا و رقابت بین تولیدکنندگان می‌تواند سبب کاهش قیمت شود.

هنگام خرید ردیاب خودرو باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

هنگام خرید ردیاب خودرو تهران بایستی به چند نکته مهم توجه کنید؛ چرا که می‌تواند به شما در انتخاب جی پی اس مناسب کمک کند. از جمله این نکات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

قابلیت‌های ردیاب خودرو

ابتدا باید به ویژگی‌های انواع ردیاب خودرو توجه کنید که آیا دستگاه به قابلیت‌هایی مانند ردیابی دقیق مکان جغرافیایی مجهز است. همچنین می‌تواند اطلاعاتی مانند سرعت، مسیرهای طی شده و مصرف سوخت را ثبت کند. در ضمن قابلیت اتصال ردیاب به شبکه‌های بی‌سیم مانند ۳G یا ۴G را نیز بررسی کنید تا بتوانید از راه دور به خودروی خود دسترسی داشته باشید.

نوع نصب

هنگام خرید نحوه نصب ردیاب خودرو را بررسی کنید؛ چون بعضی از جی پی اس‌ها به صورت داخلی در خودرو نصب شده و برخی دیگر نیز به صورت خارجی روی شیشه یا بدنه خودرو نصب می‌شوند. به همین دلیل سازگاری خودروی خود را با نحوه نصب ردیاب مربوطه بررسی کنید.

کیفیت و برند

شما باید GPS خود را از یک برند معتبر و با کیفیت بالا خریداری کنید و همچنین این محصول را از نظر داشتن گواهینانه‌ها و استانداردهای مربوطه مورد بررسی قرار دهید.

قابلیت هماهنگی

اگر می‌خواهید دستگاه ردیاب مورد نظر شما با سایر سیستم‌های خودرو مانند قفل مرکزی یا سیستم امنیتی هماهنگ باشد، باید پیش از خرید این موضوع را بررسی کنید.

اپلیکیشن

از وجود اپلیکیشن موبایل یا نرم‌افزار کامپیوتری روی ردیاب خودرو مطمئن شوید؛ زیرا امکانات بیشتری را به شما ارائه می‌دهد.

سخن پایانی

دستگاه GPS یک دستگاه الکترونیکی است که برای تعیین موقعیت جغرافیایی فرد یا شیء در سراسر جهان بکار می‌رود. از جمله انواع مختلف این محصول می‌توان به ردیاب ماشین دیاگی، جی پی اس خودرو آهنربایی، ردیاب ماشین فندکی، ردیاب خودرو سیمی اشاره کرد. ردیاب خودرو کاربردهای مختلفی مانند تعریف محدوده جغرافیایی مجاز، هشدار عبور از سرعت مجاز، دسترسی به گزارش مسیرهای طی شده در طول زمان، خاموش کردن خودرو از راه دور و غیره دارد. در نتیجه با توجه به افزایش سرقت، شما می‌توانید برای بالا بردن امنیت خودروی خود از ردیاب‌ها استفاده کنید. علاوه بر مطالعه مقاله راهنمای خرید انواع ردیاب خودرو می توانید با کارشناسان کالا بست تماس گرفته و از مشاوره رایگان بهره مهند شوید.

اشتراک گذاری